25 Ekim 2006 Çarşamba

ZUMA NEDİR? NASIL OYNANIR?

11160Size de olur mu bilmiyorum. Canım sıkkın olduğu zamanlar, eve kapanıp, saatlerce bir bilgisayar oyununa takılır kalırım. Saatler boyunca, bir sandalye tepesinde oturmaktan popom ve sırtım ağrımış, gözlerim faltaşı gibi açmaktan kıpkırmızı bir vaziyette uyuz uyuz oynar dururum. Biter, bir daha oynarım, bir daha ve bir daha… Saatlerce... (Amma da zaman öldürüyorum böyle durumlarda) Birileriyle konuşmaktan daha iyi deşarj oluyorum sanırım. Bir şey düşünmediğim için de belki de sorunu yoksaymış, kaçmış oluyorum.

İşte ''Zuma'' da benim için böyle bir oyun… Bilenler bilir. Ben bilmeyenler için kısaca anlatayım. Şimdi bu oyunda bir tane aptal kurbağa var. (Oynarken, o aptal kurbağa, sen oluyorsun tabii) Bu kurbağanın görevi, ağzından farklı renklerde toplar çıkartıp senin yönlendireceğin tarafa atmak… 3 hakkın var ve bu haklar , son derece yaratıcı!!! biçimde kurbağa figürleriyle panonda görünüyor. Her 50 000 puanda sana bir hak (kurbağa!!!) daha veriliyor. Hak konusunda biraz cimri davrandıklarını düşünüyorum kendimce. Kurbağanın etrafında, en sonunda kurukafa bulunan, kıvrımlı büklümlü bir kanal var. Kurukafa koyarak, olaya biraz tehditkar bir hava vermişler:) Bu kanalda rengarenk toplar akmakta. Eee tabii ki sen de kurbağanın ağzındaki top ne renkse, büyük bir deha örneği sergileyerek , kanalda o renkte bulunan topların yanına atarak, hepsini toplu bir şekilde imha ediyorsun:) Bazı topların üzerinde bir takım işaretler var. O toplar geçerken seviniyorsun çocuklar gibi. Çünkü; kimisi topların geçişini yavaşlatıyor, kimisi akışı bir süreliğine geri götürüyor, kimisi (ben en çok bunu seviyorum) çevresinde ne kadar top varsa ''pofffff'' diye patlatıyor, kimisi de kurbağanın ağzından ışın kılıcı gibisinden bir şeyler çıkarıyor. Ama bu işaretleri gördüğün zaman acele etmelisin, sonsuza kadar o şekilde durmuyor. Bir süre sonra sıradan toplar haline dönüşüyorlar… Kurukafaya gelirsen eğer, oyun bitiyor. Toplar, kurukafanın ağzından girip oyun bittiğinde, kurbağa (yani sen ) kendi etrafında dönmeye başlayarak, olay karşısındaki şaşkınlığını gösteriyor. Tabii ki her etap bittiğinde topların biraz daha hızlandığını sanırım söylememe gerek yok:)

Gelelim ses efektlerineee... Toplar ilk defa kanalda akmaya başlarken ''dabır dabırr dabırrr!!! '' şeklinde sesler başlıyor. Sanki bir atlı ordu sana doğru yaklaşıyor. İnsanın eli ayağına dolaşıyor. Allahtan sonra ses bitiyor, sen de sakinleşiyorsun. Belli bir puanda top vurup , yukarıdaki bir panoda rengi giderek değişen bir gösterge, sürecini tamamlayınca, Woodoo ayinlerindeki adamlar gibi bir ses yükseliyor ''Zumaaahhhhhhh!!!!'' . Hah işte, o sesi duyunca içine soğuk sular serpiliyor. Çünkü bu bağırış demek oluyor ki kanaldan artık yeni top gelmeyecek. Var olanları temizledin mi rahata erdin:) Haa bu arada bir de, hani dolambaçlı kanallar var demiştim ya? İşte onlardan, bir arkadaki kanalda kendi halinde seyreden topları hedef alıp vurduğun zamanda ''ciyuuuvvvv'' tarzında bir ses çıkıyor. (Arka kanaldaki topu vurunca puan fazla alıyorsun ya, ses olayında da o yüzden biraz daha özenli davranmışlar) Her etap başlangıcında da gene bizim Woodoocular, hala ne dediklerini, sayısız defa dinlemiş olmama rağmen çözemedim bir takım kelimeler haykırıyorlar:)

Bütün etapları geçip, oyun bittiğinde, zafer kazanmış bir komutanın mağrur ifadesiyle evin içinde dolanmaya başlıyorum (Bu arada uyuşmuş bacaklarımı da açmaya çalışıyorum) Bu zorlu maceradan, başarıyla çıktım ya; diğer sorunlarımı da çözmüşüm gibi geliyor. (Şu anda da yüzümde aynı ifade var, bilmem anlatabildim mi:))) Yok eğer geçemediysem, hadi bakalım dön başa….

Evettt… Gördüğünüz gibi 7- 12 yaş grubuna hitabeder bir oyun oynayarak, size zeka yaşım konusunda da bir fikir vermek istedim. Bundan önceki ve sonraki yazılarımı, bu durumu göz önüne alarak okumanızı öneriririm:) Önümüzdeki günlerde hedefim, üçgen, daire, dikdörtgen içine uygun şekilleri koyma oyunlarında başarı göstermek. Yaş grubumu biraz daha düşürmeyi hedefliyorum. Bu konudaki üstün başarılarımı da başka bir yazıda paylaşmak üzere, esen kalın:)))))

Ama yatmadan bir "Zuma" daha oynasam mı acaba????

2 yorum: